خانه / مقالات / فقه و احکام / نمازی که ۳۰۰ سال است ترک شده

نمازی که ۳۰۰ سال است ترک شده

منبع: سایت بوابه الفجر
ترجمه: عبدالناصر امینی

نمازی که بیشتر مسلمانان آن را نمی‌دانند، و بیش از ۳۰۰ سال است که آن را ادا نکرده‌اند. البته مقصر هم نیستند چون‌که با گذشت این سال‌ها هنوز هم وقت ادای آن نرسیده است. نام این نماز «صلاه الفتح» است، که ۳۰۰ سال پیش، هرگاه مجاهدین اسلام کشور و یا شهری را فتح می‌کردند، امام مسلمین آن را ادا می‌کرد.

در روایات آمده است که رسول اکرم صلی الله علیه وسلم در روز فتح مکه به خانه دخترعموی خود ام هانی تشریف برد و غسل کرده و هشت رکعت نماز با یک سلام خواند. و این نماز به‌ عنوان سنت نبوی برای فاتحان برجای ماند.

بعد از پیامبر صلی الله علیه وسلم سعد بن ابی وقاص بعد فتح قادسیه، ابوعبیده بن جراح بعد از معرکه یرموک، عمر فاروق بعد از فتح بیت‌المقدس، عمرو بن عاص بعد از فتح اسکندریه و محمد بن فاتح بعد از فتح قسطنطنیه و فاتحان دیگر این نماز مسنون را ادا کردند.

این نماز مختص فرماندهان فاتح است و دیگر مسلمانان نمی‌توانند آن را به جای آورند.

شیخ‌الاسلام ابن تیمیه رحمه الله گفته است: «[مسلمانان] هنگام فتح سرزمینی مستحب می‌دانستند که فرمانده و قائد لشکر هشت رکعت نماز شکرانه به جای آورد و این نماز را «صلاه الفتح» می‌نامیدند».

درباره ی عبدالناصر امینی

• معاون اداری، فرهنگی و استاد دارالعلوم کابل. • از ولایت غور افغانستان. • متولد ۱۳۶۴هـ.ش. زاهدان (ایام هجرت). • حافظ قرآن کریم و فارغ التحصیل دارالعلوم زاهدان . • لیسانس شرعیات.

همچنین ببینید

تعدد زوجات نیاز مبرم اجتماعی

نویسنده: عبدالحکیم سیدزاده غرب و منع تعدد زوجات و عواقب سوء آن جواز تعدد زوجات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *